Strūves ģeodēziskā punkta "Arbidāni" rekonstrukcijas pasākums 20.09.2018.

Šī gada 26. septembrī Salas novada Salas pagastā tiks restaurēts Strūves ģeodēziskā loka punkts “Arbidāni”, rekonstruējot punkta zīmi.

Strūves ģeodēziskais loks ir 19. gadsimtā veiktu mērījumu kopa, kas tiek uzskatīta par vienu no cilvēces vēsturē vērienīgākajām Zemes uzmērīšanas kampaņām. Ģeodēziskais loks tiek definēts kā viena no metodēm Zemes izmēru un formas noteikšanai, izmērot triangulācijas ķēdes garumu un meridiāna loka gala punktu astronomiskās koordinātas.

Latvija atrodas to 10 valstu sastāvā, kuras šķērso vēsturiskais Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vārdā nosauktais 2820km garais ģeodēziskais loks jeb meridiāns, kas kopš 2005. gada 15. jūlija ir iekļauts UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā. Un tieši Salas novada Sēlpils pagastā atrodas valsts nozīmes industriālais piemineklis Strūves ģeodēziskā loka punkts “Arbidāni”.

Lai saglabātu šo pasaules nozīmes pieminekli arī nākamajām paaudzēm, Latvijas ģeotelpiskās informācijas aģentūra, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde un Salas novada pašvaldība šī gada 26. septembrī plkst. 13:00 restaurēs Strūves ģeodēziskā loka punktu “Arbidāni”, rekonstruējot punkta zīmi.

Pasākumā piedalīsies Latvijas Republikas Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, Salas novada domes priekšsēdētāja Irēna Sproģe, kā arī Salas novada skolu audzēkņi un kaimiņu novadu pašvaldību pārstāvji. Pasākuma laikā varēs gan vērot Salas novada pašdarbības kolektīva kultūras programmu, gan gūt ieskatu mērnieku darbā “Mērniecības instrumenti Strūves laikmetā un tagad” piedaloties praktiskajās nodarbībās, kuras vadīs LĢIA Ģeodēzijas nodaļas vadītājs Ivars Liepiņš, kā arī būs iespēja nobaudīt īstu Sēlijas smeķa sautējumu.

Ikviens tiek aicināts kļūt par liecinieku šim zīmīgajam notikumam.