Veselības apdrošināšanas iemaksas veiktas jau 22 tūkstošu eiro apmērā 11.09.2018.

Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka pirmajā septembra nedēļā brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas ir veikuši jau 193 iedzīvotāji vairāk nekā 22 tūkstošu eiro apmērā. Aptuveni 40 % iedzīvotāju veselības apdrošināšanas iemaksas veikuši ne tikai par šo, bet jau arī par 2019. gadu.

Vienlaikus iedzīvotāji aktīvi izmanto iespēju aizpildīt tiešsaistes (online) testu vietnē www.apdrosinaties.lv, lai noskaidrotu savu apdrošināšanas statusu un to, vai viņiem ir jāveic brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas. Līdz šim tests ir aizpildīts vairāk nekā 11 tūkstoši reižu.

Jau ziņots, ka saistībā ar valsts veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanu no šī gada 1. septembra iedzīvotāji var veikt veselības apdrošināšanas iemaksas. Savukārt iedzīvotāji, kuri veic sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā nodokļu režīmā vai atbilst kādai no 21 valsts apdrošinātajām iedzīvotāju grupām (pensionāri, Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrējušies bezdarbnieki u.c.), ir apdrošināti automātiski un papildu iemaksas viņiem nav jāveic.

Apdrošinātie iedzīvotāji no 2019. gada 1. janvāra būs tiesīgi saņemt valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu pilno “grozu”, vienlaikus visiem iedzīvotājiem – neatkarīgi no apdrošināšanas statusa – tiks nodrošināti pamata ”groza” pakalpojumi.

Valsts piedāvā īpaši izdevīgus nosacījumus, kas sākotnējās apdrošināšanas iemaksas paredz mazākas:

• 2018. gadā – 51,60 eiro /gadā (1 % no minimālās mēnešalgas gada apmēra);
  • 2019. gadā – 154,80 eiro /gadā (3 % no minimālās mēnešalgas gada apmēra);
  • 2020. gadā – 258 eiro /gadā (5 % no minimālās mēnešalgas gada apmēra).

Iedzīvotājs pēc izvēles iemaksas var veikt sev ērtā veidā – par 2018. gadu maksājot šogad, bet par 2019. gadu, piemēram, janvāra sākumā vai arī maksājot vienlaicīgi par abiem gadiem vienā maksājuma reizē.

Maksājumu var veikt ar pārskaitījumu internetbankā, klātienē bankā vai pasta nodaļā, kā arī norēķinoties ar bankas maksājuma karti NVD Klientu apkalpošanas centrā vai kādā no teritoriālajām nodaļām (Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Daugavpilī, Smiltenē). Maksājuma rekvizīti un norādes maksājuma uzdevumam pieejamas NVD interneta vietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā "Valsts veselības apdrošināšana".

Iedzīvotāji, kuri nebūs apdrošināti, varēs saņemt pamata "groza" pakalpojumus – ģimenes ārsta praksē sniegto ārstniecību (t. sk. izmeklējumus, kurus var interpretēt ģimenes ārsts), valstī noteiktās profilaktiskās pārbaudes, neatliekamo medicīnisko palīdzību, grūtnieču aprūpi, kompensējamos medikamentus  noteiktām diagnožu grupām. Pamata grozā papildus arī iekļautas valsts prioritārās programmas – onkoloģija (t. sk. "zaļais koridors") un programma sirds un asinsvadu slimību agrīnai atklāšanai.

Turpretim apdrošinātajiem iedzīvotājiem būs ievērojami plašāks veselības aprūpes piedāvājums papildus pamata "grozā" ietilpstošajam – speciālistu konsultācijas, plaši diagnostiskie un laboratoriskie izmeklējumi, plānveida ārstniecība slimnīcā, tajā skaitā operācijas, valsts kompensējamās zāles u.c.

Apmēram 90% Latvijas iedzīvotāju nav jāveic veselības apdrošināšanas maksājums, jo viņus jau ir apdrošinājuši darba devēji, veicot sociālās iemaksas, vai – jau minētajām sociāli atbalstāmo cilvēku grupām, pavisam 21 – valsts.

Informāciju sagatavoja: Evija Štālberga
Amats: Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja