Vasaras skola ES fondu jautājumos 06.09.2018.

Lai apgūtu jaunas iemaņas un pilnveidotu zināšanas Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas un īstenošanas jautājumos, no 22.augusta līdz 24.augustam projektu vadītāja Ligita Kadžule piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) un Dobeles novada pašvaldības organizētajā vasaras skolā. Nometne notika Bikstu pagastā, Dobeles novadā, kurā piedalījās 46 dalībnieki no dažādām Latvijas pašvaldībām un plānošanas reģioniem, kuru darbs ikdienā saistīts ar ES fondu projektu plānošanu un īstenošanu.

Pirmajā dienā notika vairākas ekspertu praktiskās lekcijas par pašvaldību speciālistiem svarīgām tēmām: teritorijas attīstība kā priekšnosacījums ES fondu piesaistei; uzņēmējdarbības aktivitāte reģionos; remigrācija kā risinājums demogrāfijas izaicinājumam; biznesa inkubatoru darbība reģionos; aktualitātes un tendences reģionālajā attīstībā ES līmenī; kā arī ES fondu ieguldījumu ietekme uz reģionu attīstību. Tika organizēta objektu apskate Dobeles novadā, iepazināmies ar pašvaldības un uzņēmēju īstenotajiem ES fondu projektiem: „Dobeles dzirnavniekā”, sveču ražotnē „Baltic candles”, Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā „Pikšas”. Pirmās dienas noslēgumā notika novadu vakars, kurā dalībniekiem tika dota iespēja iepazīties ar Latvijas reģioniem un pašvaldībām raksturīgajiem ēdieniem. No Salas novada tika prezentēta SIA „Donas” maizīte un konditorijas izstrādājumi.

Otrajā dienā norisinājās profesionālo treneru lekcija par ES fondu projektu vadības kultūru. Profesionālās izaugsmes treneru Pētera Rimšas un Ivara Ruņģa vadībā strādājām darba grupās, tādējādi uzlabojot projektu vadības prasmes. Projektu pieredzes stāstu vakarā dalījos pieredzē par INTERREG Latvijas – Lietuvas pārrobežas sadarbības programmas 2014.-2020.gadam projekta „Ceļo gudri- apmeklē Lietuvu un Latviju” ieviešanu. Šajā vakarā nometnes dalībnieki apmainījās pieredzē par ES fondu un Urbact programmas īstenotajiem projektiem, veiksmes un neveiksmes faktoriem.

Trešajā dienā tika sniegta informācija par Urbact programmas iespējām un īstenotajiem projektiem. Tika organizēta diskusija par atbalsta iespējām pašvaldībām pēc 2020.gada, kuras rezultāti tiks izmantoti reģionālās politikas pēc 2020.gada uzstādījumu definēšanai. Vienlaikus trešajā dienā tika apmeklēts Dārzkopības institūts Dobelē, iepazīstoties ar  projektu īstenošanas pieredzi.

Apliecinājumu par dalību un sertifikātus par prasmju pilnveidošanu vasaras skolas dalībniekiem pasniedza VARAM valsts sekretārs R.Muciņš, kurš, uzrunājot nometnes dalībniekus, uzsvēra nepieciešamību regulāri profesionāli pilnveidoties. Valsts sekretārs pauda cerību, ka iegūtās zināšanas attīstības plānotāji nodos tālāk saviem kolēģiem, t.sk. arī citās pašvaldībās. Visi nometnes dalībnieki atzina, ka šādu iespēju izglītoties būtu nepieciešams organizēt arī turpmāk. Šādās mācībās piedalos jau trešo reizi. Esmu papildinājusi ikdienā nepieciešamās profesionālās zināšanas un prasmes, kā arī guvusi motivāciju turpmāko darbu plānošanai un veicināšanai.

Informāciju sagatavoja: Ligita Kadžule
Amats: projektu vadītāja