Par valsts mēroga dabas katastrofu lauksaimniecībā 23.07.2018.

Krīzes vadības padome, izvērtējot pieejamo informāciju ir atzinusi, ka pavasara ilgstošā sausuma izraisītās sekas lauksaimniecībā ir definējamas kā valsts mēroga dabas katastrofa saskaņā ar Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likuma tiesību normām.

Valsts un Eiropas Savienības atbalstu administrējošās iestādes (Lauku atbalsta dienests, biedrības “Vides kvalitāte” sertifikācijas institūcija “Vides kvalitāte”, valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Sertifikācijas un testēšanas centrs” Atbilstības novērtēšanas nodaļas Bioloģiskās lauksaimniecības sektors un Valsts augu aizsardzības dienests), veicot fiziskās kontroles un vērtējot noteikto atbalsta prasību izpildi, nepiemēros soda sankcijas par sekojošu prasību neizpildi:

1. kultūraugu stādīšanas, sēšanas vai audzēšanas optimālās biezības nodrošināšanu;
  2. kultūrauga vai kultūraugu maisījuma dominanci (pieļaujama pārmērīga nezāļainība, ja kopšanas darbus ietekmējis ilgstošs sausums, kā arī, ja augi nav uzdīguši vai to dīgstība bijusi zema, kā arī tie iznīkuši pēc iestādīšanas);
  3. kultūraugu sēšanas termiņu līdz kārtējā gada 25.jūnijam;
  4. neattiecināt minimālās ražības ieguves prasības saistītā atbalsta saņemšanai par sertificētām (labības, kartupeļu, stiebrzāļu un lopbarības augu) sēklām un cietes kartupeļiem;
  5. ievēro samērības principus, attiecībā uz lauksaimniecības dzīvnieku labturības prasību ievērošanu, kas saistīti ar barības bāzes nodrošināšanu.

Lēmumu pieņemšanai par soda sankciju nepiemērošanu, iestādes var lūgt lauksaimniekus uzrādīt pierādījumus, kas minēti attiecīgo lauku vēstures ierakstos, it īpaši, attiecībā uz sēklu, stādu vai dīzeļdegvielas iegādi, samaksu par veikto darbu (pakalpojumu) u.c., tai skaitā fotofiksācijas par kultūrauga lauku pirms iznīkšanas vai tās laikā, ko uzņēmis pats lauksaimnieks.

Zemkopības ministrs J. Dūklavs ir deleģējis SIA “Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centrs”, pēc lauksaimnieka pieprasījuma, sagatavot Valsts ieņēmumu dienestam nepieciešamos atzinumus, ja valsts mēroga dabas katastrofā cietusī persona lauksaimniecībā nevar izpildīt normatīvajos aktos noteiktos pienākumus un tai ir nepieciešams vienoties ar Valsts ieņēmumu dienestu par soda sankciju nepiemērošanu, kā arī ir lūdzis Eiropas Komisiju atļaut izmaksāt avansa maksājumus lielākā apmērā jau 2018.gada septembrī, kā arī šogad ieviest atkāpes no zaļināšanas nosacījumiem.

Informāciju sagatavoja: Agita Karlapa
Amats: Zemkopības ministrijā