Piesaki Eiropas veselības apdrošināšanas karti E-veselības portālā! 28.06.2018.

Attēlu rezultāti vaicājumam “nacionalais veselibas dieneststs”

Vasaras mēnešos – atvaļinājumu un ceļojumu laikā – būtiski pieaug iedzīvotāju interese par iespēju bez maksas saņemt valsts nodrošināto Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK). Atbilstoši statistikas datiem par mēnesī izgatavoto EVAK skaitu, šogad mēnesī vidēji tiek izgatavotas vairāk nekā 8500 EVAK, kas ir divas reizes vairāk nekā iepriekšējā gadā.

Nacionālais veselības dienests (NVD) atgādina, ka EVAK karti ātri un ērti iespējams pieteikt arī autorizējoties E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv. Šādu iespēju ceļotāji novērtē atzinīgi un izmanto arvien biežāk – kopumā šī gada 1. pusgadā E-veselībā saņemts jau vairāk nekā 16 tūkst. EVAK pieteikumu. Apdrošināšanas kartes elektroniska pieteikšana būtiski ietaupa laiku, izvairoties no gaidīšanas rindā, un pieteiktā EVAK tiek nosūtīta uz norādīto pasta adresi.

NVD atgādina, ka, dodoties īslaicīgā atpūtas, tūrisma, biznesa vai mācību braucienā uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti, Islandi, Norvēģiju, Lihtenšteinu vai Šveici, iedzīvotāji ir tiesīgi bez maksas saņemt EVAK, kas nodrošina neatliekamās un nepieciešamās medicīniskās palīdzības sniegšanu citā dalībvalstī tādā pašā apjomā, kāda tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem.

EVAK saņemšanai nav vecuma ierobežojumu – to var noformēt gan zīdainim, gan senioram. Jānorāda, ka nepilngadīga bērna EVAK karti var saņemt tikai bērna vecāki, uzrādot savu personas apliecinošu dokumentu. Citam likumiskajam pārstāvim jāuzrāda arī dokuments par pārstāvības likumību. E-veselības portālā EVAK var pieteikt bērna vecāku vai likumiskā pārstāvja E-veselības profilā.

Kartes saņemšanai nav arī jāveic ceļotāja veselības stāvokļa novērtēšana. Jāatzīmē, ka atšķirībā no privātu uzņēmumu piedāvātajām veselības apdrošināšanas polisēm, EVAK nesedz pacienta iemaksas, ja tādas ir noteiktas, līdz ar to tās pacientam ir jāveic pašam, kā arī medicīniskās transportēšanas izdevumus, ja tāda ir nepieciešama.

EVAK var pieteikt klātienē, elektroniski vai pa pastu. Klātienē apdrošināšanas karti var pieteikt un uzreiz saņemt NVD filiālēs Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Smiltenē vai Daugavpilī. Savukārt, ja iedzīvotājs vēlas EVAK saņemt pa pastu, pieteikumu var iesniegt:

• autorizējoties E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv (sadaļā “Mans EVAK” jāaizpilda pieteikums) vai portālā www.latvija.lv (e-pakalpojums "Pieteikt Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK)";
  • nosūtot to e-pastā (ja tiek izmantots e-paraksts) vai pa pastu.

Lai nosūtītu pieteikumu pa pastu, pieteikuma veidlapa ir jāizdrukā un jāaizpilda. Veidlapa ir pieejama NVD mājaslapas www.vmnvd.gov.lv sadaļā "NVD pakalpojumi" – "EVAK karte".

Informāciju sagatavoja:
Tanita Tamme