Salas Novads

Ekspedīcija pa Vidsalas vēstures takām 01.06.2018.

Sabiedriskā labuma biedrība 'HOLISTA', projekta 'Veselības darbnīcas izveide  Birzītes parkā Salas ciemā'  īstenošana. Projekts Nr.16-05-AL24-A019.2202-000007 'Veselības darbnīca Birzītes parkā'.

atbalstitaji.pngLogo_Lauku_partneriba_Selija.jpg

26. maijā 2018.g. biedrība Holista Salas novada svētkos un Pasaules nūjotāju dienā, projekta ietvaros organizēja 'Ekspedīciju pa Vidsalas [Sakas salas] vēstures takām'.

Salas nūjotājiem pārgājiens  sākās no Salas ciema Birzītes bet Jēkabpils nūjotājiem no Sporta stadiona Jēkabpilī. Ekspedīcijas maršruts: Daugavasala* / Vidsala* - pontona tilts – Salas birzīte – Jēkabpils. Satikšanās vieta Salas un Jēkabpils nūjotājiem bija Pontona tilts. Kopējais maršruts bija apmēram 16 km, noietais soļu skaits jēkabpilietēm bija 16785 soļi! Pie karstajiem laika apstākļiem, tas bija nopietns pārbaudījums. Jēkabpilietes pavadīja arī suns Amber, kas uzmundrināja nūjotājas un uzrādīja ūdenstilpnes!

Holista_Novada_svetkos_26052018.jpg

Viena no nūjotājām, Salas vidusskolas skolotāja Anita Zvirgzda veica ekspedīcijas gida lomu, izrādīja Vidsalas karti un stāstīja tās vēsturi. Vēsture liecina, ka šī vieta jau  kopš 16. gs. ir bijusi pazīstama vai ik visu  pagājušo karu armijām, kas devušās pāri Latvijai citu zemju iekarošanai.  Hercoga Jēkaba laikā uz salas tika  medītas  melnās lapsas! 1940.g. uz salas atradās arī nabagmāja, bet  1970.g. šo ēku pārveidoja par Salas ciema bērnudārzu. Tolaik tas bijis vienīgais  bērnudārzs, lai tur nokļūtu vecāki katru dienu  bērnus veda pāri Sakas upei. Iespaidīgus notikumus Vidsala piedzīvojusi lielo plūdu laikos, kas ik pēc gadiem nemitīgi atkārtojas un vēsturiski ir bijuši lieli un smagi. Tie nesuši lielus dabas postījumus Salas iedzīvotājiem. Šī vieta ir izcila tūrisma objekta vērta. Ekspedīcijas maršruta autore un organizatore bija mūsu biedrības vadītāja Olga Kuņankina.

Nūjotājus un vingrotājus Salas birzītē sagaidīja Āriņu ģimene ar pašu gatavoto gardo auksto zupu un Donas rupjmaizi. Bet, lai tiktu pie zupas, bija jāizvingrojas.

Pareizi izvingroties un izstaipīties ir katras sportiskās aktivitātes nopietna sastāvdaļa. Visi dalībnieki izvingrojās pēc nūjotāju tehnikas elementu vingrojumiem, kurus vadīja nūjošanas gide Ligita Upīte.  Ielu vingrotāji Renārs Dericāns un Oskars Strods parādīja vingrošanas pamatus, kā vingrojot pareizi stiprināt muguras un vēdera muskulatūru uz  birzītē uzstādītajiem stieņiem un vēdera preses baļķiem. Atjautības un izzinošie jautājumi par nūjošanu kā arī par veselīgu produktu lietošanu bija vērtīga zināšanu pārbaude.

Paldies visiem organizatoriem, biedrības Holista un pasākuma dalībniekiem par atsaucību, piedalīšanos un kopā būšanu!

*Daugavsala, Vidsala - tautas valodā iesakņojušies nosaukumi ģeogrāfiskajai salai Salas novadā - Sakas sala.

holista7.jpg

Informāciju sagatavoja: Ligita Upīte