Salas Novads

Aizvadīta Muzejnakts 2018 26.05.2018.

„Šūpulis kā visa sākotne”

Jau piekto gadu pēc kārtas Salas vidusskolas vēstures izpētes kabinets ver durvis saviem apmeklētājiem, jo ir sagatavojis visā Latvijā atbilstošu Muzeju nakts tēmu. Arī šis gads nebija izņēmums. Par to rūpējusies muzeja vadītāja, skolotāja PĀRSLA STIRNA ar savu komandu.

Klāt nācis būtisks dzīvesstāsts

Muzeja vadītāja P. Stirna pastāstīja, ka „nav noslēpums, ka katru gadu, ejot uz muzeju nakti, kāds no apmeklētājiem kaut ko no savas kolekcijas atdod muzejam. Pagājušo gadu tās lielākoties bija rotaļlietas. Šogad kāds apmeklētājs papildināja muzeja krājumu ar bērnu ratiņiem un senu krūzīti. Ievērojamākais devums nāca no Paegļu dzimtas. Pagājušajā gadā Paegļu dzimta sapulcējās muzejā, jo viņus vienoja liels notikums – no Austrālijas bija atvestas onkuļa mirstīgās atliekas un apglabātas tepat, Auzānu kapsētā. Radinieki, kuri bija ieradušies uz pārapbedīšanas ceremoniju, apmeklējot muzeju, apsolīja atvest onkuļa dzīvesstāstu. Tas ir Jāņa Paegles, kas dzimis Salas pagasta „Plānlejās” 1924.gadā, atmiņu vēstījums.” Tas ir nozīmīgs vēstures izpētei ne tikai skolā, bet arī visā pagastā un novadā.

Skolotāja Pārsla uzsvēra, ka šogad bija tāda apmeklētāji, kas neparasti nopietni iedziļinājās muzeja materiālos. „Kāds puisis no Jēkabpils Valsts ģimnāzijas muzeja dokumentus pētīja vairāk nekā 5 stundas.” Beigās atsauksmju grāmatā viņš ierakstīja: „Varu tikai sajūsmā slavēt šo brīnišķīgo muzeju un tā fantastisko vadītāju Pārslu Stirnu. Lai muzejs mūzām plaukst un zeļ!”

„Šogad tika piereģistrēti 128 muzeja apmeklētāji, viņu bija vairāk, jo ne visi piereģistrējās. Visvairāk bija cilvēku no Salas novada: Sēlpils, Biržu ciemata un Salas ciemata. Šogad pasākums bija labi apmeklēts no Jēkabpils. Ir tādi ļaudis, kas uz šo muzeju brauc gadu no gada.”

„Orientēšanās sacensības savijas ar Muzeju nakts tēmu”

„Būtiska aktivitāte Muzeju naktī ir sporta skolotāja Pētera Krastiņa vadītās orientēšanās sacensības, Šoreiz tās noritēja divās grupās: līdz 7. klasei un no 8 klases tālāk bez vecuma ierobežojumiem. Visvairāk dalībnieku bija otrajā vecumu grupā. Orientēšanās savijās ar Muzeju nakts tēmu. Skolēniem bija jāatrod arī atbildes. Tās varēja iegūt gan muzeja materiālos, gan izstādē. Audzēkņi ne tikai atrada orientēšanās punktus dabā, bet arī ieguva jaunas zināšanas. Kā vienmēr orientēšanās uzvarētāji tiks apbalvoti Salas novada svētku pasākuma laikā.

Muzejā varēja palūkot prezentācijas: „Šūpulis latviešu tautas tradīcijās”, „Šūpulis pasaulē” un „Šūpulis mākslā”. Kopumā bija aplūkojams 501 attēls. Mums muzejā kā pastāvīgs eksponāts ir šūpulītis, kas atbilst XX gs. sākumam. Kādreiz tas ir piederējis Jēgermaņu dzimtai.

Apmeklētāju skatieni varēja „izšūpoties” mākslinieces Marutas Vītoliņas gadalaiku šūpolēs. Maruta katram gadalaikam bija atradusi piemērotus ziedus, neizpalika arī ziema ar brīnišķīgajām leduspuķēm, un  pie mums ziemojošiem putniem koku aros. Pie skolotājas Daces Tropas bērni gatavoja šūpulīšus no kartona un papīra. Šis darbiņš viņiem patika. Katrs no Muzeju nakts savu gatavoto šūpulīti varēja paņemt līdzi par atmiņu.

Daudzi apmeklētāji interesējās: kas nācis klāt laika posmā no iepriekšējās muzeju nakts? Cilvēki aplūkoja savas atnestās lietas un priecājās, ka tās turpina dzīvot. Daudzas pat ir uzlabotas, par to īpašnieki bija sevišķi gandarīti. Šeit palīdz gan skolas strādnieks Juris Škutelis, gan jaunie novadpētnieki. Šoreiz novadpētnieki bija sagatavojuši jautājumus par filmām, latviešu tautas dziesmām, sakāmvārdiem, parunām, par visu, kur minēts vārds „šūpulis”.

Pirmkārt, es gribētu pateikt paldies visiem tiem, kuri aktīvi iesaistījās Muzeju nakts pasākuma sagatavošanā: mūsu skolas absolventei, māksliniecei Marutai Vītoliņai, vizuālās mākslas skolotājai Dacei Tropai, sporta skolotājam Pēterim Krastiņam, skolas darbiniecēm Sarmītei Kokinai un Regīnai Platonovai, saviem novadpētniekiem un visiem, kuri atrada laiku, lai apmeklētu šo pasākumu!

Mēs pasniedzām šo tēmu ne tikai valstiskuma līmenī, bet šūpuli kā visa sākotni – gan cilvēka, gan ģimenes, gan valsts.”

Informāciju sagatavoja: literāte Ligita Ābolniece