Jābūt uzmanīgiem - ir pieaugušas traktortehnikas zādzības 09.05.2018.

Lauku sētās ir jūtams satraukums par traktortehnikas zādzībām, kas šobrīd ir vairojušās un kļūst aizvien grūtāk izsekojamas, jo tehnikas vienības lauku sētās kļūst aizvien dārgākas un zagļiem iekārojamāki objekti.

Zādzības veicina pieprasījums – tirgū parādās arvien vairāk vecāku tehnikas vienību, kas jāremontē, un uzrodas nelegālās remontdarbnīcas, kas šos pakalpojumus piedāvā lētāk nekā legālie servisi. Tādējādi rodas pieprasījums pēc zagtām detaļām.

VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins atzīst, ka traktortehnikas aizsardzība Latvijā ir diezgan vāja, jo, piemēram, atslēga no “John Deere” traktora der tādam pašam analoģiskam citam traktoram. Arī GPS sistēmas ir viegli atrodamas un noņemamas. Ir bijuši gadījumi, kad ierīces atstātas traktora zādzības vietā, kamēr pats traktors aizvests prom.

Vienlaikus Kriminālpolicijas priekšnieks ir izteicies, ka pastāv vairāki risinājumi traktoru aizsardzībai. Piemēram, vēl vienas GPS ierīces uzstādīšana slēptā vietā traktorā papildu jau rūpnīcā uzstādītajam GPS. Vēl viens risinājums ir uzlikt radio signālu, kas ir GPS sistēmai analoģiska sistēma, bet to grūtāk slāpēt.

Šie ir risinājumi cīņai ar sekām, nevis traktortehnikas pasargāšanai no zādzībām. Lai tehnika netiktu nozagta, lūgums zemniekiem ziņot par aizdomīgiem gadījumiem, vērot apkārtni. Ja kāds novēro aizdomīgus cilvēkus, lūgums zvanīt uz telefona numuriem 112, 11 vai ziņot elektroniski. Aicinājums iedzīvotājus nebūt vienaldzīgiem, aizdomīgos gadījumos ziņot un piefiksēt mašīnu numurus. VP saņemto informāciju izvērtēs un risku gadījumā sazināsies arī ar kaimiņvalsts Kriminālpoliciju.

Kopumā 2017.gadā Latvijas teritorijā tika nozagti 26 traktori, no kuriem 11 tika atgūti un atdoti atpakaļ to īpašniekiem. Visvairāk zādzību novērots Kurzemē un Zemgalē. 2018.gada janvārī bija nozagti jau 3 traktori.

SIA “Autonams” pārstāvji norāda, ka daļa zādzību notiek traktoru iedarbinot un aizdzenot prom. Vecākiem traktoriem nav paredzētas pretaizdzīšanas ierīces, un viens no risinājumiem ir uzstādīt imobilaizeri. Jauniem traktoriem var katrā atslēgā iebūvēt imobilaizeri, taču arī šādu mehānismu var apiet ar pieslēgšanos diagnostikas vietai. Vēl viens risinājums ir uzstādīt bloķētājus vai uzstādīt GPS sistēmu, kuras signāla slāpēšanu var tehniski novērst. Mazāku palīgtehniku – sējmašīnas, arklus pret zādzībām var aizsargāt, uzstādot tajās tā saucamo melno kastīti ar GPS signālu.

Savukārt, Latvijas Saeimas valdošās koalīcijas partijas vienojušās veidot darba grupu saistībā ar lauksaimniecības tehnikas zādzībām pierobežā, galvenokārt Zemgalē un Kurzemē. Darba grupā strādās Zemkopības ministrijas, Iekšlietu ministrijas pārstāvji, kā arī lauksaimnieku organizācijas. Šīm organizācijām esot arī racionāli priekšlikumi situācijas uzlabošanai. Piemēram, runa varētu būt par ierobežojumiem uz ceļiem, kas ved pāri robežai.

Informāciju sagatavoja: Jolanta Grandāne
Amats: Sabiedrisko attiecību un tūrisma lietu speciāliste
Salas novada pašvaldība
Tālrunis: 29156210