Izstāde “Dižais biškopis Pēteris Rizga” Sēlpils 1. bibliotēkā 15.03.2018.

Pēteris Rizga (1883-1955) - latviešu biškopis un sabiedriskais darbinieks, profesors un lauksaimniecības zinātņu doktors, kas savu mūžu atdevis biškopības un putnkopības pētīšanai un attīstīšanai. Pēteris Rizga atzina tikai vienu dzīves sūtību – cilvēks dzīvo, lai palīdzētu citiem cilvēkiem. Šogad, 16. martā, aprit 135 gadi kopš profesora dzimšanas. Viņa devums pedagoģiskajā un zinātniskajā darbā ir bijis tik liels, ka viņa vārds zināms ne tikai dzimtajā Sēlpils pagastā, bet arī tālāk, pat Amerikas Savienotajās Valstīs. Par to visu tapusi izstāde “Dižais biškopis Pēteris Rizga”, kas apskatāma Salas novada Sēlpils 1. bibliotēkā.

Pētera Rizgas mūžs bijis notikumiem bagāts – skolotāja palīga darbs Sēlpils skolā, aktīva iesaistīšanās revolucionārajā darbībā 1905.gadā, bēgšana uz Krieviju, vēlāk ASV, kur lielākā dienas daļa aizvadīta smagā darbā akmeņlauztuvēs, vagonu remontdarbnīcā un vēlāk arī dārzniecībā, studēts Bostonas Universitātē, iegūstos gan bakalaura, gan maģistra grādu, vēlāk atgriešanās dzimtenē, pedagoģiskais darbs Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā, zinātniskais darbs Vecaucē. Viscaur tiek meklēti risinājumi problēmjautājumiem biškopībā. Tiek pārciesti kara gadi un pilnīgi no nekā atjaunota Latvijas Lauksaimniecības akadēmija, kas kara gados tiek nopostīta. Profesors tik tālu ir iedziļinājies biškopības jautājumos, ka uztur sakarus ar biškopju organizācijām ASV, Austrālijā un citās pasaules valstīs.

Pētera Rizgas izgudrojumi joprojām ir zināmi un praksē izmantoti. Profesora izgudrotais Auces strops tolaik ir pilnīgs jaunums šajā nozarē, kas vēlāk pārdēvēts par Latvijas stāvstropu. Izgatavojis arī oriģinālu viršu medus spiedi, izveidojis šūnu pārstrādes darbnīcu, ieviesis Latvijā ceļojošās dravniecības metodi un mākslīgo šūnu izgatavošanu. Sarakstījis 20 grāmatas un vairāk kā 400 rakstus par biškopību un putnkopību. Viņu viennozīmīgi dēvē par vienu no biškopības pamatlicējiem Latvijā.

Izstādē “Dižais biškopis Pēteris Rizga” apkopoti dažādi materiāli par profesora dzīves gaitām, devumu biškopības attīstībā, kā arī apskatāmas fotogrāfijas. Fotogrāfijas ir tā vēstures liecības daļa, kas visspēcīgāk nodod vizuālo informāciju. Šajā izstādē tās sniedz informāciju par Pētera Rizgas ģimeni, darbu un ikdienu. Tomēr tikpat svarīga izstādes daļa ir profesora sarakste, kas norisinās ne tikai Latvijas teritorijā, bet arī ar ārvalstu organizācijām. Tā sniedz plašu informāciju par tā laika biškopības organizācijām, savstarpējām sadarbības iespējām un tiem biškopības jautājumiem, kam pievērsies profesors Pēteris Rizga.

Izstādi “Dižais biškopis Pēteris Rizga” ikviens interesents var apskatīt Salas novada Sēlpils 1. bibliotēkā līdz 6. aprīlim katru darba dienu no plkst. 8.30 līdz plkst. 17.00.

jpg.png P.Rizga ar ģimeni pirms izbraukšanas uz Maskavu, 1941.g. 22.jūnijā
jpg.png P.Rizga vaska kausētavā Vecauces saimniecībā
jpg.png P.Rizga pie paša konstruētā izmēģinājuma un pētniecības stropa ar stikla sienām, 1928.g.
jpg.png Vēstule P.Rizgam no O.Bībergera mašīnu noliktavas Rīgā, 1933. g.

Informāciju sagatavoja: Airita Volante
Amats: Sēlpils 1. bibliotēkas vadītāja