Rīt stājas spēkā jauns patentmaksas apmērs 30.01.2018.

Rīt, 2018. gada 31. janvārī, stājas spēkā 2018. gada 16.janvāra Ministru kabineta noteikumi Nr. 28, kas nosaka to profesiju sarakstu, kas var izmantot patentmaksu, kā arī jaunu patentmaksas apmēru. Tas nozīmē, ka vēl šodien ir spēkā līdzšinējais patentmaksas apmērs, bet no rītdienas patentmaksa būs jāveic saskaņā ar jaunajām likmēm. Nodokļu reformas ietvaros ir veiktas vēl vairākas izmaiņas, kas skar tos saimnieciskās darbības veicējus, kuri kā nodokļu nomaksas režīmu izvēlējušies patentmaksu.

No 2018. gada 31. janvāra visiem patentmaksas maksātājiem ārpus Rīgas neatkarīgi no profesijas patentmaksa būs 50 eiro par vienu mēnesi, savukārt tiem, kuri savu saimniecisko darbību veic Rīgā – 100 eiro par vienu mēnesi. Patentmaksu var maksāt par vienu, trim vai sešiem kalendāra mēnešiem vai vienu kalendāra gadu. Patentmaksas maksājuma termiņš nevar būt mazāks par vienu kalendāra mēnesi.

Nodokļu reformas ietvaros ir paplašināts to saimnieciskās darbības veicēju loks, kuri nodokļu nomaksai var izmantot samazināto patentmaksu. No 2018. gada 31. janvāra maksāt samazināto patentmaksu 17 eiro gadā vai 9 eiro pusgadā personai ir tiesības šādos gadījumos:

• tam ir piešķirta vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi) un tam ir tiesības piemērot pensionāra neapliekamo minimumu vai tas saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir atzīts par personu ar 1. vai 2. grupas invaliditāti;
  • tā saimnieciskās darbības ieņēmumi pirmstaksācijas gadā nepārsniedz 3000 euro;
  • nav reģistrējis citu saimniecisko darbību;
  • nenodarbina darbiniekus;
  • tas nav algas nodokļa maksātājs.

Samazināto patentmaksu nepiemēro šādām profesijām: fotogrāfs, mākslas fotogrāfs, kinooperators un audioieraksta operators, frizieris un skaistumkopšanas speciālists (piemēram, frizieris, grimētājs, kosmetologs, kosmētiķis, nagu kopšanas speciālists, parūku meistars, pirtnieks, stilists, vizāžists, tetovētājs, dekoratīvās caurduršanas meistars).

Patentmaksa ir valsts noteikts vienots fiksēts maksājums, kas ietver iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par fiziskās personas saimniecisko darbību. Patentmaksa ir galīgs nodokļa maksājums par vienu, trim vai sešiem kalendāra mēnešiem vai vienu kalendāra gadu. Savukārt samazinātā patentmaksa ir galīgs nodokļa maksājums par kalendāra gadu vai sešiem kalendāra mēnešiem.

Jebkura veida patentmaksa ir atmaksājama maksātājam tikai gadījumā, kad Valsts ieņēmumu dienests pieņem lēmumu par atteikumu reģistrēt fizisko personu kā patentmaksas maksātāju.

Iesniegums par patentmaksu vai samazināto patentmaksu jāiesniedz un apmaksa attiecīgajā valsts budžeta kontā (Ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa: konta Nr. LV61TREL1060000710000) par to jāveic ne vēlāk kā septiņas darbdienas pirms konkrētā perioda (kalendāra mēneša vai kalendāra gada), kad paredzēts sākt patentmaksas vai samazinātās patentmaksas piemērošanu.
Iesniegumu par reģistrāciju patentmaksas vai samazinātās patentmaksas veikšanai var iesniegt:

• izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu
  • sūtot uz e-pasta adresi vid@vid.gov.lv parakstītu ar drošu elektronisko parakstu
  • nosūtot pa pastu uz adresi: Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas iela 1, Rīga, LV-1978
  • iesniegt klātienē jebkurā Valsts ieņēmumu dienesta Klientu apkalpošanas centrā.

Iesnieguma veidlapa „Iesniegums Valsts ieņēmumu dienestam par reģistrāciju patentmaksas vai samazinātās patentmaksas veikšanai” pieejama VID tīmekļvietnē www.vid.gov.lv sadaļā “Nodokļi/Iedzīvotāju ienākuma nodoklis/Veidlapas un iesniegumi”.

Visas minētās izmaiņas nosaka likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.10 pants un 2018. gada 16.janvāra Ministru kabineta noteikumi Nr. 28.

Plašāka informācija par patentmaksu pieejama VID tīmekļvietnes sadaļā “Privātpersonām/Saimnieciskās darbības veicēji”. Jautājumu un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji var zvanīt uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, vērsties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā, vai arī uzdot jautājumus rakstiski VID tīmekļvietnes sadaļā Kontakti.

Informāciju sagatavoja:
Evita Teice-Mamaja