Sabiedrības veselības veicināšanas projekta īstenošana turpinās 07.11.2017.

VIAA_logo_pieauguso_izglitiba.jpg

Kopš jūlija mēneša Salas novada pašvaldība uzsākusi realizēt Eiropas Sociālā fonda projektu „Vietējās sabiedrības veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Salas novadā”. Līdz šim notikusi radoši izglītojoša dienas nometne bērniem ,,Zaļā sala- 2017” Biržu un Salas  ciemos. Speciālistu vadībā tika organizētas izglītojoši praktiskas un radošas nodarbības: veselīga uztura veicināšanai, atkarību mazināšanai, ķermeņa un zobu higiēnai, par emocijām, par pozitīvu savstarpējo komunikācijas veidošanu, par konfliktu risināšanas nozīmi un pamatprincipiem.

Lai veicinātu Salas novada iedzīvotāju izpratni par agrīnas diagnostikas un preventīvu pasākumu nozīmi veselības saglabāšanā, kas ļauj samazināt bīstamo saslimšanu onkoloģijas jomā un lai nodrošinātu pilnvērtīgu slimību profilaksi,  projekta ietvaros oktobrī tika organizēts izglītojošs pasākumu cikls - lekcijas sievietēm „Lai dzīvotu”  un vīriešiem par onkoloģiju „Kas jāzina katram vīrietim”. Lekcijas notika Salas, Biržu un Sēlijas ciemos.

Lektore ģimenes ārste Vija Pelčere informēja:

„Vēža savlaicīgas atklāšanas programma Latvijā tiek īstenota jau kopš 2009. gada. Tās ietvaros Latvijas iedzīvotāji izlases kārtībā, atkarībā no konkrētās slimības mērķa grupas regulāri saņem uzaicinājuma vēstules veikt valsts apmaksātas dzemdes kakla, krūts vēža un zarnu vēža pārbaudes. Diemžēl iedzīvotāju aktivitāte ir nepietiekama, un likumsakarīgi to atspoguļo arī skaudrie statistikas dati - savlaicīgi tiek diagnosticēts vidēji tikai katrs trešais audzējs. Tikmēr pārējiem vēzis tiek atklāts brīdī, kad ārstēšana vairs nevar sniegt pilnvērtīgu rezultātu. 75% ar vēzi saslimušo vīriešu pie ārsta vēršas novēloti. Tā ir slimība, kas novājina cilvēkus ne tikai fiziski, bet arī emocionāli, un, ne tikai pacientu, bet arī viņa tuviniekus- dzīvesbiedrus, vecākus, bērnus. Laicīgi atklāts vēzis  mūsdienās ir ārstējams un izārstējams. Cīnīties ar zināmu ienaidnieku ir vieglāk, nekā cīnīties ar savām bailēm.”

Pēc lekciju noklausīšanās ikviens varēja uzdot jautājumus ārstei un iesaistīties diskusijā.

Slimību profilakses pasākumu cikli turpinās. Iedzīvotāji aicināti piedalīties lekciju ciklā „Mana sirds- mana dzīve", lektore ģimenes ārste Iveta Līce.

• Salā:
08.11.2017. pulksten 14:00-17:00 Salas kultūras nama zālē, Skolas iela 2, Sala, Salas pagasts, Salas novads, LV-5230
  • Sēlijā:
15.11.2017. pulksten 14:00-16:00 Sēlpils kultūras nama zālē, Pētera Barisona iela 6, Sēlija, Sēlpils pagasts, Salas novads.

Novembrī Salas novada iedzīvotāji, sevišķi Salas vidusskolas, Biržu pamatskolas un Biržu internātpamatskolas audzēkņi  aicināti piedalīties  orientēšanās sporta pasākumā „Orientieris Salas novadā”:

• Salā: 20.novembrī pulksten 9:00-16:00
  • Biržos: 25.novembrī pulksten 9:00-16:00

Visu pasākumu apmeklējums ir bez maksas. Gaidīsim interesentus visos pasākumos!

Salas novada pašvaldība aicina iedzīvotājus sekot līdzi aktualitātēm un plānotajiem pasākumiem, kas tiks publicēti pašvaldības mājaslapā www.salasnovads.lv un  izdevumā „Salas Novada Vēstis” un https://www.facebook.com/salasnovads/

Projekts Nr. 9.2.4.2/16/I/048  "Vietējās sabiedrības veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Salas novadā " tiek īstenots darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem” 9.2.4.2. pasākuma “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei” ietvaros. Projekts tiek finansēts no Eiropas Sociālā fonda un valsts budžeta līdzekļiem.

Informāciju sagatavoja: Ligita Kadžule
Amats: Projektu vadītāja