Aktīvi notiek plūdos cietušo platību apsekošana 15.09.2017.

Lauku atbalsta dienests

Lauku atbalsta dienests aktīvi ir uzsācis pieņemt lauksaimnieku iesniegumus par spēcīgajās lietavās un plūdos cietušajām platībām un veic šo platību apsekošanu.

Līdz 13.septembrim LAD ir saņēmis 405 iesniegumus par 12 tūkstoši ha lielām sējumu platībām un vairāk nekā 3200 tonnām bojāta sagatavotā siena. Iesniegumus dienests pieņem gan reģionālajās lauksaimniecības pārvaldēs, gan arī organizē īpašus izbraukumus uz vairāku novadu un pagastu centriem vissmagāk skartajās teritorijās.

Lauksaimnieki šobrīd vēl vērtē plūdos cietušo lauku stāvokli. LAD direktore Anna Vītola-Helviga atzīst: “Šobrīd ne visi zemnieki vēl piesaka savas platības kompensāciju saņemšanai. Pagaidām daudzi konsultējas ar dienestu un cer, ka izdosies novākt kādu daļu no izaudzētās ražas, tas liecina par godprātīgu attieksmi no lauksaimniekiem. Dienesta darbinieki šobrīd veic apjomīgu darbu un katru dienu, arī brīvdienās, apseko pieteiktos laukus. Šobrīd šis darbs ir dienesta prioritāte, tāpēc atvēlam tam lielus resursus, lai pēc iespējas ātrāk apkopotu nepieciešamo informāciju un varētu sniegt atbalstu lauksaimniekiem. Kontroļu veikšanā iesaistās arī citu reģionālo lauksaimniecības pārvalžu kontrolieri, ne tikai tie, kas strādā cietušajos novados.

Mūsu redzētais liecina, ka daudzos laukos raža ir pilnībā iznīcināta . Ir lauki, kuriem ir ļoti grūti piekļūt, tāpēc esam gandarīti, ka varam izmantot mūsdienīgās tehnoloģijas. Vissmagāk skartajās teritorijās apsekošanas darbā izmantojam satelītattēlus, tas ļauj mums darbu paveikt ātrāk un efektīvāk.”

LAD atgādina, ka lauksaimnieki, kuriem spēcīgo lietavu un plūdu rezultātā ir gājuši bojā lauksaimniecības kultūraugu sējumi un sagatavotais siens, ir iespēja pieteikties platību apsekošanai no šā gada 4.septembra līdz 2.oktobrim. Informācija par iesniegumu pieņemšanas vietām un laikiem reģionos ir pieejama LAD mājaslapā.

Informāciju sagatavoja: Kristīne Ilgaža
Amats: Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja