Fotoizstāde “Veltījums” Salas novadā 08.09.2017.

LP_Selija.jpg VARAM_logo.jpgNac_bot_darzs_logo.jpg LatDabas_fonds_logo.jpg

Godinot Latvijas simtgadi, Nacionālais botāniskais dārzs ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu īsteno projektu „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī”.

Lauku partnerība “Sēlija” ir šī  projekta sadarbības partneris. Un mēs rūpēsimies par to, lai projekta  ietvaros tapusī ceļojošā fotogrāfiju izstāde “Veltījums”, tiktu eksponēta Aknīstes, Salas, Jēkabpils, Krustpils un Viesītes novados. Kopumā izstāde mūsu reģionā būs skatāma līdz septembra beigām.

Uz pašu pirmo atklāšanu Sēlijā  aicinājām  12. Jūlijā, Aknīstes novada Gārsenes pilī, pēc tam izstāde ceļoja uz Atašieni Krustpils novadā.

Izstade_Birzos.jpg

Trešā  pietura – Salas novads, Biržu tautas nams. Šeit izstāde tika prezentēta 17. augustā, Lauku partnerības „Sēlija” tradicionālā pasākuma „Vedējs” norises laikā. Par skaisto iekārtojumu jāsaka liels paldies tautas nama vadītājai Vijai Pazuhai un viņas komandai. Izstāde Biržu tautas namā bija skatāma desmit dienas, un to varēja aplūkot gan bērni, gan pieaugušie, jo Biržu kultūras dzīve šai periodā bija ļoti aktīva – notika gan Bērnības svētki, gan nometne Veselības veicināšanas projekta ietvaros.

Šī ir izstāde, ko noteikti vērts redzēt – tā ietver gan skaistumu, ko paši tik ļoti novērtējam savos dārzos, gan arī Latvijas selekcionāru stāstus, kas apkopoti 100 fotogrāfiju klāstā. Pie tam – tie ir ne tikai krāšņie ziedi, bet arī plūmes, aprikozes un pat kartupeļi!

“Veltījums” atspoguļo tikai mazu daļu no Latvijas selekcionāru devuma. Izstādei atlasītas fotogrāfijas no selekcionāru arhīviem, izvēloties šķirnes, kuru nosaukumi glabā sevī kādu īpašu stāstu – romantisku, komisku vai arī gluži praktiskus apsvērumus.

Piemēram, liliju selekcionārs Guntis Grants ir izveidojis principus, pēc kādiem vadās, izvēloties šķirnei nosaukumu. Ja nosaukums “rokā nedodas”, selekcionārs kopā ar ģimeni pārlasa Latvijas dzejnieču dzejoļus un izvēlas tēlainākos vārdu savienojumus, lai pēc tam izvēlētos piemērotāko.

Izstādes apmeklētājus aicinām doties nelielā ceļojumā, apskatot Latvijas selekcionāru sniegumu un rosināt iztēli, izdzīvojot stāstus, kas ir iedvesmojoši selekcionāru piešķirt šķirnei konkrēto nosaukumu.

Šobrīd izstāde ir skatāma Jēkabpils novada muzejā Zasā, un no 12. Septembra tā ceļos uz Loni Viesītes novadā.

Ieva Jātniece
ieva.jatniece@gmail.com