Sākusies balsošana par Latvijas, tostarp Zemgales, ainavu dārgumiem 17.08.2017.

Ainavu ekspertu padome* kopā ar Plānošanas reģioniem turpmākam sabiedrības vērtējumam izvirza 243 ainavas.

Visas Latvijas ainavu dārgumiem pieteiktās ainavas ir izvērtētas, ņemot vērā to vizuālo vērtību un nozīmi Latvijas vēsturē. Informācija par 243ainavām, kas tiek izvirzītas turpmākam sabiedrības vērtējumam, ir ievietota IT mājaslapā www.ainavudargumi.lv/. Turpmāko mēnešu laikā no tām ir jāatlasa 50 nozīmīgākās Latvijas ainavas, par kurām Latvijas Nacionālās bibliotēkas ainavu dārgumu krātuvē tiks apkopota papildus informācija un gatavota izstāde.

Lai atlasītu 50 nozīmīgākās ainavas, ikviens ir aicināts paust savu viedokli IT mājaslapā www.ainavudargumi.lv/, sākot no 15.augusta līdz 15.oktobrim! Izvēloties sev nozīmīgākās ainavas, jāņem vērā, ka:
  • katra persona ir aicināta savu viedokli paust vienu reizi;
  • katras personas izvēlēto ainavu skaits var būt dažāds, taču izvēlēto ainavu kopskaits nedrīkst pārsniegt 50. Turklāt no katra reģiona jāizvēlas ne vairāk kā 10 ainavas (gadījumos, kad kādā plānošanas reģionā tiks izvēlētas vairāk kā 10 ainavas, par to tiks parādīts paziņojums). Balsošanas laikā atbalstu tās norisei varēs saņemt visās pilsētu un novadu publiskajās bibliotēkās.

Vienlaikus ar balsošanu visus 243 ainavu dārgumus atbilstoši savas nozares specifikai vērtēs visas Ainavu ekspertu padomē iekļautās institūcijas un organizācijas. Savukārt Plānošanas reģioni apkopos sabiedrības un Ainavu ekspertu padomes vērtējumus. Paredzams, ka kopīgais vērtējums par katra reģiona nozīmīgākajiem 10 ainavu dārgumiem būs zināms novembra vidū.

2017. gada nogalē un 2018. gada sākumā par 50 nozīmīgākajām ainavām tiks apkopota papildus informācija, lai atspoguļotu ainavas mainību vairāku desmitu gadu griezumā – gan vēsturisku fotogrāfiju, gan atmiņu stāstu veidā. Savukārt Latvijas jubilejas gadā šie ainavu dārgumi tiks iemūžināti, pieaicinot profesionālus fotogrāfus.  Katrā reģionā notiks izstāde un diskusija, kurā runās par to, kādu Latviju vēlamies redzēt nākamajās simtgadēs un kas jādara, lai vēlamo mērķi sasniegtu.

Ainavu_balsosana_1.jpg

*Ainavu ekspertu padomē iekļauti pārstāvji no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības, Zemkopības un Kultūras ministrijas, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, Dabas aizsardzības pārvaldes, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Universitātes, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Lielo pilsētu apvienības, Reģionālo attīstības centru apvienības, Latvijas Arhitektu savienības un Latvijas Ainavu arhitektūras biedrības.

Informāciju sagatavoja:
Juris Kālis