Iedzīvotājus aicina veikt bezmaksas profilaktiskās veselības pārbaudes 24.05.2017.

20121130105302-18140.jpg

Nacionālais veselības dienests atgādina, ka iedzīvotājiem no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas noteiktas profilaktiskās veselības pārbaudes un vakcinācija, kas sniedz iespēju uzraudzīt savu veselību, savlaicīgi pamanīt izmaiņas veselības stāvoklī un pasargāt sevi no saslimšanām.

Iedzīvotāji, kuri gada laikā nav vērsušies pie sava ģimenes ārsta saistībā ar kādu saslimšanu, var doties pie ārsta uz bezmaksas profilaktisko apskati. Apskates laikā ģimenes ārsts iztaujā pacientu, izvērtē vispārējo veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā veic asinsspiediena un pulsa noteikšanu, sirdsdarbības un plaušu izklausīšanu, vēdera iztaustīšanu, limfmezglu apskati un iztaustīšanu, vairogdziedzera stāvokļa novērtēšanu, krūšu dziedzeru apskati un iztaustīšanu u. c. pārbaudes.

Diemžēl vairāk nekā 80 % ģimenes ārstu praksēs reģistrēto pieaugušo, kuri gadu un ilgāk nav vērsušies pie sava ģimenes ārsta saistībā ar saslimšanu, nav izmantojuši šo iespēju un pārbaudījušies pie ārsta profilaktiski.

Ja informācija par sava ģimenes ārsta praksi ir piemirsta, to var noskaidrot, pieslēdzoties valsts E-veselības portālam www.eveseliba.gov.lv sadaļā “Mans ģimenes ārsts”.

Ģimenes ārsta praksē var interesēties arī par iespējām veikt valsts apmaksāto profilaktisko krūšu, dzemdes kakla un zarnu (kolorektālo) pārbaudi, lai noskaidrotu, vai nav pamata aizdomām par ļaundabīgām slimībām. Gan vēža profilaktiskās pārbaudes, gan pēcpārbaužu izmeklējumi un ārstēšana tiek nodrošināti ārpus kopējās rindas un ārstniecības iestādei noteiktā valsts finansējuma (kvotām).

Krūšu un dzemdes kakla pārbaudes veikšanai sievietēm noteiktos vecumos tiek nosūtītas uzaicinājuma vēstules, kuras nozaudēšanas gadījumā var atjaunot, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē. Uzaicinājumi krūšu pārbaudei tiek nosūtīti sievietēm 50 – 69 gadu vecumā (reizi divos gados), bet dzemdes kakla pārbaudei 25 – 70 gadu vecumā (reizi trijos gados). Zarnu profilaktisko pārbaudi var veikt sievietes un vīrieši 50 – 74 gadu vecumā (reizi gadā), saņemot ģimenes ārsta praksē skrīningtestu vai nosūtījumu uz laboratoriju.

Noteiktos vecumos bez maksas veicama arī vakcinācija. Pieaugušajiem ik 10 gadus jāveic kombinētā vakcīna pret difteriju un stinguma krampjiem, kas tiek veikta ģimenes ārsta praksē vai ģimenes ārstam izsniedzot nosūtījumu uz vakcinācijas kabinetu. Savukārt bērnu vakcinācijas kalendārs ir pieejams Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapas www.spkc.gov.lv sadaļā “Tavai veselībai”“Vakcinācija”.

Profilaktisko veselības pārbaužu veikšana un praksē reģistrēto pacientu vakcinācijas aptvere ir daļa no ikgadējās ģimenes ārstu darbības novērtēšanas, kas sniedz iespēju ārstam īstenot maksimāli efektīvu prakses pacientu veselības profilaksi un tādējādi saņemt piemaksu papildus prakses darbības nodrošināšanai paredzētajam valsts finansējumam.

Veicot ģimenes ārstu ikgadējo novērtēšanu, tiek vērtēta ne tikai profilakses īstenošana, bet arī bērnu aprūpe, hronisko pacientu aprūpe, ģimenes ārsta veikto manipulāciju daudzveidība un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukumu skaits pie ģimenes ārsta pacientiem, ja izsaukuma rezultātā pacients nav ticis ievietots slimnīcā.

Informāciju sagatavoja:
Evija Štālberga,