Sēlijas novadu apvienības kopdarbā tapusi grāmata 30.03.2017.

29.martā Viesītes kultūras pilī no septiņiem novadiem bija sanākuši ļaudis uz grāmatas "No Sēlijas pūra..." atvēršanas svētkiem. Grāmata ir Sēlijas novadu apvienības (Aknīstes, Ilūkstes, Jaunjelgavas, Jēkabpils, Neretas, Salas un Viesītes novadi) lolots un daudzu autoru kopdarbs, apkopots vairāk nekā 300 lappusēs, aptverot 10 dažādas Sēlijas un sēliešu mantiskās un gara bagātības.

Daba, tautas tradīcijas, piemiņas vietas, arhitektūra, zinātne un izglītība, literatūra, māksla, mūzika, personības un mūsdienu cilvēki - dimensijas, caur kurām satiekas pagātne, tagadne un nākotne. Gan cilvēka, gan valsts. Satiekas, lai dotu mierinājumu pagātnei, spēku šodienai un iedvesmotu piepildīt savus sapņus nākotnē.

Grāmatas atvēršanas svētkos vairākkārt izskanēja doma par grūtībām, kad nācies  izsvērt un izvērtēt, ko tad atainot grāmatā. Tematiskais rāmis un lappušu limits iegrožoja vēlmi pieminēt vēl tik daudzas lietas, ar ko lepojas katrs no Sēlijas apvienības novadiem! Tāpēc, lasot grāmatu, kādam liksies, ka tajā noteikti būtu vajadzējis pieminēt vēl citus notikumus un cilvēkus.

Vienā no uzrunām Viesītes muzeja vadītāja Ilma Svilāne izteicās: "Mēs taču katrs varam rakstīt savu grāmatu par to, kas mums personīgi šķiet svarīgāks". Cik cilvēku, tik domu un viedokļu.

Gramatas_No_Selijas_puura_atklasana_Viesiitee_29_03_2017.jpg

Turot rokās grāmatu "No Sēlijas pūra", nepamet sajūta, ka tā ir dzīva saikne ar pagātni, ar sēļu garīgo spēku. Šo sajūtu noteikti pastiprina apgāda Jumava ieguldītais mākslinieciskais darbs, jo sevišķi vāka noformējums (Ilmas Svilānes un Ievas Svarānes foto, Solvitas Kukles grafiskais noformējums).

Grāmatas ievadvārdos zīmīgi izteicies Prof. Jānis Stradiņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents (1998–2004) un Senāta priekšsēdētājs, Sēlijas asociācijas goda prezidents:

"Varbūt Sēlijai nemaz nav jābūt piektajai zvaigznei virtuālajā Latvijas ģerbonī, bet kā spoža un mīlīga zvaigznīte tā uzmirdzēs katram, kas vēlēsies to ieraudzīt. Paldies tiem, kas sarūpējuši grāmatu, un mīļš sveiciens visiem, kas to lasīs un vēlēsies saskatīt Latvijas Augšzemi — Sēliju."

Grāmata ir nopērkama grāmatnīcās. Interneta vietnē www.gramata.lv tā iegādājama par 22.18 EUR, reģistrētiem lietotājiem par 19.96 EUR.

Pasākuma foto mirkļi skatāmi ŠEIT.

Informāciju sagatavoja:
Jolanta Grandāne
SA un tūrisma lietu speciāliste
Tel. 29156210
referente@salas.lv